Naši klienti sa nás často pýtajú, prečo im na fotografii niekedy kúsok chýba a obrázok je orezaný z hora a zdola. K tomu dochádza, ak má klient nastavený fotoaparát tak, že fotí snímky v pomere strán 3:4 a objedná si fotografiu na papier, ktorý má pomer strán 2:3. Univerzálnejšie je, ak nastavíte fotoaparát tak, aby fotil snímky v pomere strán 2:3, pretože vtedy sa pri vyvolávaní z obrázkov orezávajú ľavá a pravá strana (ak k orezu vôbec dôjde). Samozrejme, túto chybu vieme odstrániť na želanie zákazníka. Nižšie je vysvetlené, prečo k tomuto javu dochádza.

Fotografie s pomerom strán 3:4

Nižšie je zobrázený snímok s pomerom strán 3:4 (digitálne fotoaparáty) vyvolaný na papieri (čierný rámček) v pomere strán 2:3 (napr. 10x15cm) pri nastavení Fill-in = zvačší fotografiu aby vyplnila celý priestor na papieri = okraje zmiznú. Toto je najčastejšie používaný spôsob pri výrobe fotografií.

FotoExpres

Nižšie je zobrázený snímok s pomerom strán 3:4 (digitálne fotoaparáty) na papieri (čierný rámček) v pomere strán 2:3 (napr. 10x15cm) pri nastavení Fit-in = vloží celú fotografiu do rozmeru papiera tak, aby z nej nezmizlo nič. Ak pomer strán predlohy a papiera niesú rovnaké (ako v tomto prípade) výsledkom sú biele pruhy po stranách fotografie. Používa sa ak nechceme aby nam z obrázka niečo zmizlo, napr. ak mame pripravenú koláž a podobne.

FotoExpres

Nižšie je zobrázený snímok s pomerom strán 3:4 (digitálne fotoaparáty) na papieri (čierný rámček) v pomere strán blízkom 3:4 (napr. 9x13, 13x18cm alebo 30x40cm) pri nastavení Fill-in. Výsledkom je fotografia, ktorá presne sedí na formát papiera s minimálnymi stratami z obrázka. V tomto prípade je skoro jedno či použijeme Fit-in alebo Fill-in

FotoExpres

Fotografie s pomerom strán 2:3

Nižšie je zobrázený snímok s pomerom strán 2:3 na papieri (čierný rámček) v pomere strán blízkom 3:4 (napr. 9x13, 13x18cm alebo 30x40cm) pri nastavení Fill-in = zvačší fotografiu aby vyplnila celý priestor na papieri = okraje zmiznú ale po bokoch fotografie = neodreze postave z hlavy. Toto je najčastejšie používaný spôsob pri výrobe fotografií.

FotoExpres

Nižšie je zobrázený snímok s pomerom strán 2:3 na papieri (čierný rámček) v pomere strán blízkom 3:4 (napr. 9x13, 13x18cm alebo 30x40cm) pri nastavení Fit-in = vloží celú fotografiu do rozmeru papiera tak, aby z nej nezmizlo nič. Ak pomer strán predlohy a papiera niesú rovnaké (v tomto prípade minimálne) výsledkom sú biele pruhy po stranách fotografie. Používa sa ak nechceme aby nam z obrázka niečo zmizlo, napr. ak mame pripravenú koláž a podobne.

FotoExpres

Nižšie je zobrázený snímok s pomerom strán 2:3 na papieri (čierný rámček) v pomere strán blízkom 2:3 (napr. 10x15cm) pri nastavení Fill-in. Výsledkom je fotografia, ktorá presne sedí na formát papiera s minimálnymi stratami z obrázka. V tomto prípade je skoro jedno či použijeme Fit-in alebo Fill-in

FotoExpres